اسپرسوساز هم طبیعتا نوعی قهوه‌ساز به حساب می‌آید، اما معمولا وقتی از قهوه‌ساز حرف می‌زنیم، در اغلب موارد منظور قهوه‌سازهای قطره‌ای یا همان فیلتری است که از اسپرسوسازها راحت‌تر و ارزان‌ترند. اسپرسو در حقیقت نوعی روش دم آوری است و قهوه های اسپرسو به واسطه این روش نیز دم میکشند اما در رابطه با قهوه ساز ها می توان به صورت کلی بیان کرد که هر نوع دستگاهی که برای دم کردن قهوه ها استفاده می شود قهوه ساز نام دارد .

فرق دستگاه قهوه ساز با اسپرسوساز

فرق قهوه ساز با اسپرسوساز در چیست ؟ کدوم بالاخره درسته ؟ قهوه ساز یا اسپرسو ساز ؟ کدومو بهتره بخرم ؟ 

اسپرسوساز-و-قهوه-ساز

تفاوت ازلحاظ نحوه عملکرد دستگاه

برای تهیه اسپرسو باید آب تقریبا جوش با فشار زیاد از میان پودر قهوه عبور داده شود. نحوه ایجاد فشار لازم برای عبور آب بسته به نوع اسپرسوساز متفاوت است؛. فشار مطلوب برای تهیه اسپرسوی واقعی باید دست‌کم حدود ۹ بار باشد؛ البته، امروزه اغلب اسپرسوسازهای نیمه‌خودکار و تمام‌خودکار بازار از قابلیت تولید فشار استاندارد ۱۵ بار برخوردارند.

در قهوه‌سازهای قطره‌ای آب داغ روی پودر قهوه ریخته و سپس قهوه دم‌شده براثر نیروی جاذبه به‌صورت چکه‌طوری از فیلتر گذر کرده و درون قوری می‌ریزد. فشار تولیدشده در قهوه‌سازهای قطره‌ای به‌نسبت فشار تولیدی دستگاه‌های اسپرسوساز مقدار بسیار ناچیزی است، شاید حدود فقط ۱ بار.

تفاوت ازلحاظ تازگی و درجه ریزی قهوه

تازگی-قهوه و درجه ی ریز بودن

 

کیفیت اسپرسوی حاصل از اسپرسوسازها به عوامل بسیار مختلفی بستگی دارد، مثلا درجه ریزی قهوه و کیفیت و تازگی قهوه مورداستفاده. برای تهیه اسپرسو ترجیحا باید قهوه درست پیش از دم‌کردن آسیاب شود. هر نوع قهوه‌ای هم قابل‌استفاده است، اما برخی اسپرسوسازهای مجهز به آسیاب داخلی با دانه‌های غیرچرب و طعم‌دارنشده بهتر کار می‌کنند. درجه ریزی و یک‌دستی قهوه نیز مسئله مهمی است. 

 جا دارد یادآوری کنیم آسیاب‌های دندانه‌ای یک‌دست‌تر از انواع تیغه‌ای پودر می‌کنند. اما قهوه‌سازهای معمولی در این مورد انعطاف‌پذیرترند. برای قهوه‌سازهای قطره‌ای معمولا آسیاب‌های تیغه‌ای هم کارسازند و از پودر قهوه دانه‌درشت‌تری استفاده می‌شود.

تفاوت اسپرسوساز و قهوه ساز ازلحاظ کاربری آسان

اسپرسوساز یا قهوه ساز

تفاوت قهوه ساز با اسپرسو ساز در نحوه استفاده و کاربری چگونه است ؟ استفاده از قهوه ساز ها اصلا کار پیچیده و سختی نیست و تنها با دانستن چند تا نکته می توان از این دستگاه ها استفاده کرد اما در رابطه با اسپرسوساز ها باید بیان کنیم که اسپرسوساز ها در مدل های متفاوتی تولید می شوند برخی از مدل های خودکار و سوپر خودکار بسیار راحت هستند اما در رابطه با استفاده از اسپرسوساز های نیمه خودکار باید بگوییم که کار با این مدل اسپرسوساز ها نیاز به فوت و فن هایی دارد که ابتدا لازم است در استفاده از آن ها مهارت و دقت لازم را به دست آورید .

تفاوت در مدت زمان دم کشیدن قهوه

دستگاه‌های اسپرسوساز ازلحاظ مدت‌زمان دم‌آوری سریع‌ترند. در قهوه سازها هرچه پودر قهوه ریزتر باشد، مدت‌زمان لازم برای دم‌آوری کوتاه‌تر می‌شود. با قهوه‌سازهای قطره‌ای بسته به مدل دستگاه و نیز مقدار قهوه باید چیزی حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه منتظر بمانید، اما عصاره‌گیری با اسپرسوسازهای خودکار حدود ۲۵ تا ۳۰ ثانیه طول می‌کشد.

فرق اسپرسو ساز با قهوه ساز در نسبت قهوه به آب

قهوه ساز خوب

برای تهیه اسپرسو به‌ازای هر ۱٫۵ اونس آب به حدود ۷ گرم پودر قهوه نیاز داریم. در تهیه قهوه به‌روش قطره‌ای باید برای هر ۶ اونس آب حدود ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری پودر قهوه در نظر بگیریم. البته، اندازه‌ها در دستورهای مختلف می‌تواند اندکی متفاوت باشد. اما، درکل، شات اسپرسو دارای طعم به‌مراتب قوی‌تری در مقایسه با قهوه‌ای است که به‌روش قطره‌ای تهیه می‌شود؛ به‌عبارتی، قهوه‌ تهیه‌شده به‌روش قطره‌ای مزه نسبتا ساده‌تری می‌دهد. درضمن، با اسپرسوسازها قهوه کرمی‌تری به دست می‌آید، چون تهیه اسپرسو قهوه ریزتری می‌برد و هم آب با فشار حیلی سریعی از میان پودر قهوه عبور داده می‌شود. اما قهوه حاصل از قهوه‌سازهای قطره‌ای به‌دلیل اندازه درشت‌تر پودر قهوه در حد اسپرسو کرمی درنمی‌آید.

تفاوت ازلحاظ قیمت

 قهوه ساز های قطره ای نسبت به اسپرسوساز ها از قیمت پایین تری برخوردار هستند بنابراین می توان این گونه بیان کرد که بیشتر مشتری ها با توجه به قیمتی که این دستگاه ها دارند به سراغ قهوه ساز می روند ، اما در رابطه با اسپرسوساز باید بگوییم که اسپرسوساز ها از لحاظ قیمتی نسبت به قهوه ساز ها گران تر هستند.

فرق بین اسپرسو ساز و قهوه ساز در تنوع نوشیدنی ها

اسپرسوساز یا قهوه ساز

یکی از اصلی ترین فرق قهوه ساز و اسپرسو ساز در تنوع نوع نوشیدنی هایی است که می توانید با این دستگاه ها تهیه کنید .

در مورد قهوه ساز ها می توان این گونه گفت که عملکرد محدود تری دارند . قهوه ساز ها می توانند تنها یک مدل خاصی از قهوه را با دانه های قهوه و فیلتر آماده کنید . البته مدل قهوه ساز های امروزی عملکرد های جدیدتری دارند .

در حقیقت مزیت اصلی اسپرسوساز ها همین تنوع نوشیدنی هاست . به کمک این دستگاه می توانید انواع نوشیدنی های داغ و گرم را آماده کنید و نسبتا به همین دلیل است که عملکرد پیچیده تری دارند . با اسپرسو ساز ها می توانید نوشیدنی هایی چون لاته ، ماکییاتو ، موکا ، کاپوچینو و اسپرسو نیز برای خود آماده کنید و حتی امکان تهیه کف شیر و بافت خامه ای شیر هم در آن ها وجود دارد .

تفاوت قهوه سازو اسپرسو سازاز لحاظ میزان کافئین و غلظت قهوه

در حقیقت قهوه ای که با قهوه ساز ها آماده می شود دارای غلظت کمتری نسبت به مدل نوشیدنی اسپرسو با اسپرسوساز می باشد . البته این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که اسپرسو نسبت به قهوه های معمول طعم تلخ تری دارد چرا که دارای درصد کافئین بالاتری می باشند . در رابطه با اندازه کافئین موجود در قهوه و اسپرسو باید بیان کنیم که یک فنجان قهوه حدودا 95 تا 165 میلی گرم کافئین دارد اما یک فنجان اسپرسو حدودا به اندازه 375 تا 520 میلی گرم کافئین دارد .